Spring Election 
Tuesday, April 3rd, 2001

There were 17,382 ballots cast, which is approximately 22% of the estimated eligible voters.

What Was On the Ballot?
The following was on every La Crosse County ballot:
STATE SUPERINTENDENT OF PUBLIC INSTRUCTION
JUSTICE OF THE SUPREME COURT
COURT OF APPEALS JUDGE, DISTRICT IV
CIRCUIT COURT JUDGE BRANCH 1
CIRCUIT COURT JUDGE BRANCH 2
MUNICIPAL RACES
SCHOOL BOARD MEMBER

State Superintendent of Public Instruction (Vote for one)
Elizabeth Burmaster 10,146
Linda A. Cross 5,575
Janet E. Van Aster* 2
Write-In 46
Justice of the Supreme Court (Vote for one)
DAVID T. PROSSER, JR. (Incumbent) 12,304
Scattering 90
Court of Appeals Judge, District IV (Vote for one)
PAUL LUNDSTEN (Incumbent) 8,499
CHARLIE SCHUTZE 4,445
Scattering 54

  

Circuit Court Judge Branch 1 (Vote for one)

RAMONA A. GONZALEZ

13,750
Scattering 188

 

  Circuit Court Judge Branch 2 (Vote for one)

MICHAEL J. MULROY

13,794
Scattering 87

 

The following results are  UNOFFICIAL.  Each school district and municipality is responsible for their own canvas and any requested recounts. Official results must be requested from the school district or municipality.

 

SCHOOL DISTRICTS

BANGOR - Member from the North:

DAVID VETRANO

574

 

Scattering

5

BANGOR - Member from the South:

RODNEY HUNDT

607

 

Scattering

5

BANGOR - Member from At Large:

LAURIE OLSON

435

 

JEFF SCHURHAMMER

225

 

Scattering

4

CASHTON – Vote for 2

GARY K. LARSON

11

 

JANE R. LEIS

8

 

TERRY A. ARENTZ

4

 

Scattering

0

HOLMEN – Vote for 2

GARY DUNLAP

661

 

JOSEPH M. UPTON

530

 

KATE KRESEN

452

 

Scattering

8

LA CROSSE – Vote for 3

NEIL DURESKY

8,531

 

JOHN H. KNIGHT

7,273

 

AL LAMBETH

6,731

 

Scattering

111

 

Scattering

28

 

Scattering

16

MELROSE-MINDORO from Area 1  
Member from Area 1 – N of CTH D -Jackson County

ROBERT C. HARDIE

121

 

Scattering

2

MELROSE-MINDORO from Area 4
East of CTH C in La Crosse County

MARLANE ANDERSON

134

 

Scattering

3

MELROSE-MINDORO from Area 7 District-At-Large

RODNEY B. EVERSON

130

 

Scattering

2

ONALASKA-Vote for 2

MARIAN W. MIEDEN

815

 

MARK A. CASSELLIUS

741

 

Scattering

7

 

Scattering

2

WEST SALEM –Vote for 3

GREGORY BERGH

734

 

ANN BINA

730

 

WADE PETERSON

697

 

KAREN DRAZKOWSKI

523

 

BRIAN BABIASH

466

 

RONALD ROTHERING

358

 

Scattering

185

 

Scattering

1

 

Scattering

0

WESTBY - Seat 2 - Coon Valley Attendance Area

KURTIS DRISCOLL

55

 

Scattering

0

WESTBY - Seat 4 - WestbyAttendance Area

DANIEL L. KOTEK

54

 

Scattering

0

WESTBY - Seat 7 – At Large

DENNIS HAVLIK

53

 

Scattering

1